Dolarda yıllar sonra bir ilk yaşandı: Bakan Şimşek’ten peş peşe açıklama geldi

Dolar/TL kurunun sürekli olarak rekorlar kırmasıyla birlikte, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten önemli bir açıklama geldi.

Bakan Şimşek, son dönemde döviz piyasasında yaşanan dalgalanmanın geçici olduğunu vurguladı.

Özellikle Fitch’in Türkiye’nin kredi notunu yükseltmesinin ardından, Bakan Şimşek sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda döviz piyasasındaki bu oynaklığın geçici olduğunu belirtti.

Bakan Şimşek, Merkez Bankası’nın enflasyon beklentilerini kontrol altında tutmak için kararlı olduğunu ve maliye politikasını sıkılaştırarak enflasyondaki düşüşe destek olacaklarını açıkladı.

Fitch’in Türkiye’nin kredi notunu artırmasının, uygulanan ekonomi politikalarının gücünü yansıttığını belirten Şimşek, politikalarını ve yapısal reformları kararlılıkla sürdüreceklerini vurguladı.

Ayrıca, fiyat istikrarının öncelikleri olduğunu ve cari açığın beklenenden daha hızlı bir şekilde toparlandığını belirtti.

Şimşek, bankacılık sistemindeki TL mevduatının toplam mevduat içindeki payının arttığına dikkat çekerek, programlarına olan güvenin artmasıyla bu eğilimin devam edeceğini ifade etti.

Fiyat istikrarının sağlanmasının zaman alacağını hatırlatan Şimşek, verimlilik ve rekabet gücünü artırmaya yönelik reformların yerel seçimlerin ardından gerçekleştirileceğine dikkat çekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x